P2143905.JPGP2144049.JPG


Comenius projekta aktivitātes Trikātas pamatskolā

2011.gada septembrī Beverīnas novada Trikātas pamatskola uzsāka Eiropas savienības Mūžizglītības atbalstītu daudzpusēju skolu partnerības projektu Comenius, kura nosaukums ir „Come along and lets play together”. Šajā projektā piedalās skolas no piecām valstīm – Spānijas, Rumānijas, Turcijas, Polijas un Latvijas. Šādā projektā, kurš ilgs 2 gadus, līdz pat 2013.gada jūnijam, Trikātas pamatskola piedalās pirmo reizi.
Projekta mērķis ir iedzīvināt un iedot jaunu elpu tradicionālajām spēlēm, kuras tiek spēlētas gan savā valstī, gan visās projekta partnervalstīs. Lai sasniegtu šo mērķi projekta laikā tiks veicināta skolnieku interese mācīties valodas un citu tautu kultūru un tradīcijas, kā arī sekmēta skolnieku prasme strādāt komandā, sadarboties, uzklausīt citu viedokli un izteikt savas domas, kā arī iegūt jaunus draugus.
Divu gadu laikā plānots veikt ļoti dažādas aktivitātes. Tiks izveidots kalendārs ar fotogrāfijām, kurās attēloti bērni spēlējot spēles. Vienkopus tiks apvienotas visu projekta dalībvalstu tradicionālās spēles. Skolnieki un skolotāji meklēs un apkopos informāciju par projekta dalībvalstīm. Kā viena no aizraujošākajām aktivitātēm ir skolēnu un skolotāju došanās uz Spāniju, Rumāniju, Turciju un Poliju, lai iepazītu šo valstu kultūru un tradīcijas, lai spēlētu spēles un reālajā dzīvē izmantotu savas angļu valodas zināšanas. Tas ir liels pārbaudījums ikvienam skolniekam, jo bērni mobilitātes laikā dzīvo ģimenēs.
Pirmā vizīte notika oktobra beigās Spānijā, Bilbao. Tā bija administratīva tikšanās un no Trikātas pamatskolas uz to devās skolas direktore un projekta koordinatore Brigita Avišāne un angļu valodas skolotāja Līga Veikšāne. Lai gan šīs tikšanās laikā bija jāpārrunā un jānolemj daudz organizatoriski jautājumi, šī vizīte bija pilna ar interesantiem un pārsteidzošiem notikumiem. Mūsu viesnīca atradās Bilbao. Tā ir Basku Zemes lielākā pilsēta un Biskajas provinces galvaspilsēta. Pavisam netālu no mūsu viesnīcas atradās pasaulslavenais Gugenheima muzejs. Nākamajā dienā pēc ierašanās mums bija iespēja apskatīt vienu no lielākajām kurorta pilsētām Spānijā, San-Sebastjanu, kura atrodas Atlantijas okeāna Biskajas līča piekrastē. Mums bija iespēja pabūt senā zvejnieku pilsētiņā, kur pāri līcim no Spānijas krasta var redzēt Franciju.
Ļoti pārsteidza plašās Bilbao privātskolas iespējas ar vairākiem mācību korpusiem, nesen celto bērnudārza ēku un daudzveidīgajām un plašajām sporta centra telpām.
Spānijas vizītes laikā tika izveidota projekta mājaslapa http://playwithme.wikispaces.com/ , kurā ir iespēja izlasīt informāciju par visām projektā iesaistītajām skolām, notikušajām un plānotajām aktivitātēm, kā arī apskatīt foto un video no mobilitātēm Spānijā un Rumānijā.
Jau novembra beigās četras skolnieces: Sabīne Krumeņa, Inga Ziemane, Arta Ziemane, Eva Bērziņa, kā arī piecas skolotājas, Maruta Ģingule, Aiga Gartmane, Vita Lāce, Līga Veikšāne un Brigita Avišāne devās uz Rumāniju. Ceļš nebija tāls, bet ļoti ilgs. Bija vajadzīgas trīs lidmašīnas, lai nokļūtu Rumānijā, Timišoarā. Bet tā kā skola atradās Lupenī, tad mums priekšā vēl bija gandrīz piecu stundu ilgais nakts brauciens. Liels bija mūsu pārsteigums, kad nakts melnumā mūs skolā sagaidīja ne tikai projekta koordinators, bet arī vecāki un bērni no viesģimenēm. Kad bērni bija nodoti rumāņu ģimenēs, skolotāji tika vesti pa serpentīnveidīgu 10 kilometrus garu ceļu 1.5 kilometru augstumā uz viesu namiņu.
Pirmā diena skolā tika veltīta tam, lai skolnieki un skolotāji iepazītos, apskatītu skolu un rumāņu skolniekiem pastāstītu par savu valsti un skolu. Pēc iepzīšanās visi devās uz restorānu, lai visi kopā nobaudītu pusdienas. Tā kā tradicionāli rumāņu pusdienas sastāv no uzkodām, zupas, otrā ēdiena un deserta, ko šoreiz vēl papildināja neaizmirstami bērnu priekšnesumi un kopīgas dejas, tad neviens pat nepamanījām kā pienāca un pagāja vakariņu laiks un vajadzēja doties pie miera.
1.decembrī, vizītes otrajā dienā, cilvēki no tuvākas un tālākas apkārtnes devās uz Alba Julju, lai svinētu Rumānijas Nacionālo dienu. Atpakaļceļā autobusā valdīja īpaša noskaņa, jo bērni sarunājās, dziedāja dziesmas un spēlēja spēles.
Trešās dienas rīta puse tika pavadīta mācoties un spēlējot rumāņu tradicionālās spēles. Pēc pusdienām visus gaidīja pārsteigums ar dažādiem pārbaudījumiem – piedzīvojumu trasīte.
Pēdējā diena tika veltīta ekskursijai uz Korvina pili. Pēc pastaigas Drakula pilī un pusdienām, autobuss piebrauca pie kalna, kura augšā atradās pilsdrupas. Lai nokļūtu augšā, vajadzēja braukt ar vagoniņu-pacēlāju. Tas bija ļoti aizraujoši, jo kalns bija ļoti stāvs. Atgriežoties Lupeni, visi devās uz atvadu ballīti, kurā katram dalībniekam tika pasniegts sertifikāts par piedalīšanos šajā vizītē.
Kad nākamajā dienā viesģimenes atvadījās no meitenēm, tad bērnu acīs bija neviltotas asaras, jo meitenes šajās dienās bija ļoti sadraudzējušies. Un tad jau, sakāpuši busiņā, visi devās 30 stundu ilgajā mājupceļā uz Latviju.
Vecāki, skolotāji un skolasbiedri tika iepazīstināti ar piedzīvojumiem Rumānijā Trikātas pamatskolas vecāku kopsapulcē, Ziemassvētku pasākumā un klases stundās. Mācījāmies Rumānijā apgūtās dejas, iepazinām valsts ģeogrāfiju, vēsturi, tradicionālos ēdienus, ievērojamus cilvēkus, karogu u.c.
Projekta darbību turpinot gatavojamies pavasara vizītei uz Turciju. Svarīgākā dāvana, kas jāsagatavo ir dejas uzvedums. Laimīgie skolotāji un skolēni jau izvēlēti, atliek čakli darboties, lai Trikātas pamatskola Ankarā, Turcijā tiktu atraktīvi un radoši prezentēta.
Trikātas pamatskola ir Eiropā, un mēs vēlamies, kaut izdotos labo no Eiropas iekļaut Trikātas pamatskolā.
Līga Veikšāne un Brigita Avišāne
PC212834.jpg