A2.jpg

CATLAK PATLAK


Miejsce: w pomieszczeniu lub na zewnątrz
Liczba graczy: 10
Niepotrzebne żadne materiały

Jak grać: Gracze stają w kółku. Każdy gracz rozkłada ręce na boki wewnętrzną stroną dłoni do góry. Każdy gracz kładzie prawą dłoń na dłoń kolegi stojącego obok, lewą natomiast kładzie pod dłoń kolegi stojącego obok. Wszyscy gracze śpiewają piosenkę. Podczas śpiewania każdy gracz po kolei klaska prawą dłonią w dłoń kolegi stojącego po lewej stronie. Pod koniec piosenki każdy gracz musi zdążyć klasnąć w dłoń kolegi, zanim on/ona ją zabierze. Jeśli nie zdąży, odpada z gry.

A4.jpg

ÇİNÇON – Gra w gumę


Miejsce: na zewnątrz
Liczba graczy: przynajmniej 3
Materiały: sznur

Jak grać: Są cztery poziomy gry. Na pierwszym poziomie dwóch graczy trzyma linę na wysokości kostek. Na drugim poziomie lina znajduje się na wysokości kolan. Na trzecim poziomie lina znajduje się pod pośladkami. Na czwartym poziomie lina znajduje się na wysokości pasa. Dwóch graczy stoi naprzeciwko siebie i rozciąga linę tworząc prostokąt. Trzeci gracz staje tak, by mieć jedną linę między nogami i przeskakuje z jednej liny na drugą 4razy. Przy piątym skoku stopy powinny znaleźć się na zewnątrz sznurków. Przy szóstym skoku stopy powinny znaleźć się w środku, pomiędzy linami, złączone. Przy siódmym skoku stopy powinny być nadal w środku pomiędzy linami, ale oddzielnie (w rozkroku). Przy ósmym skoku stopy znowu powinny się złączyć. Za dziewiątym skokiem gracz powinien wyskoczyć ze środka kładąc stopy po na zewnątrz obu lin. Skoki powinny być powielane na każdym poziomie (wysokości). Kto skusi, ten traci kolejkę.

A5.jpg

Whose hands upon?-Czyja dłoń wyżej?


Miejsce: w pomieszczeniu lub na zewnątrz
Liczba graczy: przynajmniej 4
Niepotrzebne żadne materiały

Jak grać: Jeden gracz kładzie się z podkurczonymi nogami twarzą do ziemi. Inni gracze, nad jej/jego plecami układają pięści jedna na drugiej, przekładając je coraz wyżej. Gracze pytają osobę leżącą: ‘Kto jest najwyżej?’ Jeśli zgadnie, zamienia się miejscami z osobą, której pięść była najwyżej. Jeśli nie zgadnie, gracze ukarzą gracza. Ma on/ona do wyboru: bębenek (uderzanie w plecy gracza wewnętrznymi stronami dłoni-jak w bębenek), krzyk (gracze krzyczą do jego/jej ucha), igłę (gracze kłują paznokciami plecy przegranego udając igły), szycie (gracze udają na plecach przegranego szycie bawełny).

A6.jpg

ISTOP


Miejsce: na zewnątrz
Liczba graczy: przynajmniej 10
Materiały: piłka

Jak grać: Gracze stoją w kółku. Jeden z nich stoi w środku kółka z piłką. Kiedy gracz stojący w środku usłyszy gwizdek, rzuca piłkę w górę i w tym samym czasie wypowiada imię jednego z pozostałych graczy.
Zasady: Gracz, którego imię zostało wypowiedziane musi złapać piłkę, zanim spadnie ona na ziemię. Reszta graczy ucieka, zanim gracz, którego imię zostało wypowiedziane, złapie piłkę. Po złapaniu piłki gracz mówi: “ISTOP” i wtedy wszyscy inni gracze stają. Gracz z piłką musi rzucić tę piłkę tak, by dotknęła ona któregoś z graczy. Jeśli któryś z graczy zostanie uderzony, zdobywa on 1 punkt. Jeśli nie, punkt zdobywa gracz, który rzucał piłką. Wygrywa osoba z najmniejszą liczbą punktów.

A8.jpg

SALT AND ICE - SÓL I LÓD


Miejsce: w pomieszczeniu lub na zewnątrz
Liczba graczy: przynajmniej 7
Niepotrzebne żadne materiały

Jak grać: Gracze ustawiają się w linii (jeden za drugim). Uderzają dwa razy w kolana, dwa razy klaszczą w dłonie i dwa razy pstrykają palcami, mówiąc w tym samym czasie: salt ice. Następny gracz, którego jest kolej, wypowiada słowa w odwrotnej kolejności ice,salt. Kto zapomni zmienić kolejność, odpada.

A7.jpg

WHO WILL GRAB HANDKERCHIEF – KTO ZŁAPIE CHUSTECZKĘ


Miejsce: na zewnątrz
Materiały: chusteczka
Liczba graczy: przynajmniej 10

Jak grać: Gracze dzielą się na dwie grupy. Jeden gracz trzyma chusteczkę i staje pomiędzy dwoma drużynami. Gracz z chusteczką kładzie ją na górnej części dłoni. Kiedy gra się zaczyna, dwóch graczy (po jednym z każdej drużyny) biegnie i stara się chwycić chusteczkę i wrócić z nią do swojej drużyny. Gracz, który nie złapie chusteczki, odpada. Wygrywa ta drużyna, która ma więcej ‘ocalonych’ graczy.

A9.jpg

SELLING HONEY,SELLING BUTTER- SPRZEDAWANIE MIODU, SPRZEDAWANIE MASŁA


Miejsce: na zewnątrz
Materiały: chusteczka
Liczba graczy: przynajmniej 10

Jak grać: Gracze przykucają w kółku. Jeden z graczy stoi poza kółkiem z chusteczką położoną na wewnętrznej stronie dłoni. Kiedy gra się zaczyna, wszyscy śpiewają: “Yağ satarım bal satarım ustam ölmüş ben satarım ustamın kökü sarıdır satsam on beş liradır.Zambak zumbak dön arkana iyi bak”.
Zasady: Kiedy piosenka dobiega końca, gracz z chusteczką kładzie ją za plecami jednej z osób siedzących w kółku. Wtedy wszyscy się obracają i ta osoba, która zobaczy za sobą chusteczkę, wstaje i goni gracza, który tą chusteczkę położył. Jeśli złapie gracza, zanim ten zdąży przykucnąć w jego miejsce, gracz trzymający chusteczkę na początku gry znowu trzyma chusteczkę. Jeśli nie, zamieniają się rolami.

A10.jpg

GRA ŚWIĄTECZNA Z JAJKAMI


Miejsce: w pomieszczeniu lub na zewnątrz
Liczba graczy: przynajmniej 10
Materiały: łyżki i jajka

Jak grać: Każdy gracz musi pokonać pewien dystans z łyżką w ustach (na łyżce leży jajko). Wygrywa ten gracz, który pokona dystans najszybciej, nie gubiąc po drodze jajka.